Науката отговаря с „Да“ на този въпрос. Стотици клинични проучвания през последните 40 години доказват, че определени витамини и хранителни добавки имат благотворно действие върху женската и мъжката репродуктивна система. И доказано могат да подобрят качеството на яйцеклетките, хормоналния баланс и шансовете за зачеване по естествен път или с методите на асистираната репродукция. Комбинирането на тези вещества по правилния начин може да даде реален шанс на онези милиони жени по света, мечтаещи да станат майки.
И така, кои са тези витамини и добавки за забременяване, на които следва да се обърне най-голямо внимание?
Фолиева киселина (в активната си форма Метилфолат)
Фолиевата киселина доказано спасява и променя животи. Затова и се съдържа във всички формули на витамини и добавки за забременяване.
Фолатът, познат още като витамин B9, участва в стотици биологични процеси в цялото тяло през целия път от яйцеклетката до раждането на здраво бебе. Действието му е ключово при периоди на бързо делене и растеж на клетките, поддръжката на новите клетки, образуването на ДНК и РНК. Многобройни клинични проучвания стигат до извода, че дефицитът на витамини, сред които и фолат, може да доведе до нарушения в овулацията. В същото време, изследвания доказват пряка връзка между нивата на фолат и качеството на яйцеклетките. А приемът на фолат преди и в началото на бременността доказано намалява риска от спина бифида и заболявания на нервната тръба. Затова и фолатът е една от най-ключовите добавки за забременяване.
Защо Метилфолат?
Фолиевата киселина е синтетичен продукт. Самата тя няма биологична активност и е необходимо да бъде превърната в активната форма 5-MTHF, или метилфолат. Именно това е формата, която се открива в кръвта.
В човешкото тяло това превръщане се случва посредством редица ензимни реакции Заради различните геноми и генетични вариации у хората, обаче, необходимите ензими невинаги работят успешно. Един от проблемните ензими е MTHFR. Около 40 % от световното население има мутация на гена, който управлява този ензим. Тя силно намалява способността му да превръща различните фолати в метилфолат. Резултатът е отделянe на големи количества неактивна фолиева киселина и дефицит на така необходимия фолат. През 2016 г учени от университета в Оксфорд установяват, че жените с тази мутация на гена по-рядко успяват да забременеят ин витро и са по-застрашени от ембриони с хромозомни аномалии.
В същото време, изследванията доказват, че директният прием на активен метилфолат успешно попълва нуждите на организма, независимо от генетичните мутации.
Tова е и причината метилираната фолиева киселина, или метилфолат, да е формата, избрана за хранителните добавки за забременяване Ovee.
Коензим Q10
Коензим Q10 (CoQ10) играе основна роля в осигуряването на енергия за клетките, а оттам и за всички жизнени функции в организма. Той е важна част от електронно-транспортната верига, която създава напрежение в митохондриите, които пък превръщат тази енергия в аденозин трифосфат (АТФ) – основното „гориво“ за всички клетки в организма. Съвсем обяснимо е, че недостигът на енергия може да провокира влошаване на качеството на всички клетки. А оттам и забавяне на биологичните процеси на целия организъм.
С напредването на възрастта се влошава и качеството на митохондриите. Те стават по-малко ефективни в производството на енергия. Смята се, че именно този спад в митохондриалната функция има ключова роля за стареенето на цялото тяло. Особено засегнати са яйцеклетките. Проучвания доказват, че при жените над 40 години структурните увреждания в митохондриите са много по-чести. Но увредени митохондрии се срещат и при по-млади жени, които се сблъскват с преждевременно стареене на яйчниците и други проблеми със зачеването. Затова и се смята, че неспособността да се произведе достатъчно АТФ има пряка връзка с влошеното качество на яйцеклетките и оттам с безплодието.
Доказателство за положителната роля на коензим Q10 за подобряване на качеството на яйцеклетките е и двойносляпо рандомизирано проучване от 2018 г. Заключението е, че приемането на CoQ10 преди IVF подобрява яйчниковия отговор на стимулацията и параметрите на ембрионите при млади жени с лош яйчников резерв.
Антиоксиданти
Антиоксидантите играят жизненоважна роля за качеството на яйцеклетките. Те ги предпазват от състояние, наречено „оксидативен стрес“. По природа яйчниковите фоликули съдържат широк набор от антиоксиданти и витамини, но при жени с необяснимо безплодие, поликистозни яйчници или обусловено от възрастта безплодие количеството им е намалено. Затова и антиоксидантите са част от почти всички комбинирани витамини и добавки за забременяване.
Основната роля на всички антиоксиданти е да противодействат на възпалителните процеси, да създават условия за по-добро производство на клетъчна енергия и оттам за развитие на по-качествени яйцеклетки. Всяко човешко тяло се нуждае от антиоксиданти, а потребностите се увеличават значително при жени с поликистозни яйчници.
Витамини С и Е
За витамини С и Е като антиоксиданти се смята, че могат да възпрепятстват обусловеното от възрастта функционално отслабване на яйчниците. Проучване от 2014 г. показва, че допълнителният прием на витамин С при жени под 35 години с неизяснен стерилитет може да съкрати времето до забременяването. Подобни са резултатите и за приема на витамин Е, който се оказва ефективен и при жени над 35 години, както и при дами, преминаващи през асистирана репродукция. Приемането на добавка от витамин С оказва положително влияние върху жени с ендометриоза, които се опитват да заченат. Това са изводите от рандомизирано клинично проучване от 2018 г. В изследването жените са приемали доза от 1000 mg два месеца преди IVF цикъл, а резултатът е по-голямо количество качествени ембриони и по-висока склонност към забременяване.
Типичната доза витамин С е 500 mg на ден, а при жени с ендометриоза - 1000 mg на ден.
Разширената и интензивната формула на добавките за забременяване Ovee съдържат допълнителна капсула с витамини С и Е.
Omega – 3
Полиненаситените мастни киселини Omega-3 благоприятстват зачеването и успешната бременност. Доказателства за това са открити в десетки клинични проучвания. Omega-3 подпомага фертилността посредством подобряване на хормоналния баланс, качеството на яйцеклетките, качеството на спермата, менструалния цикъл и възможностите за имплантация на ембриона. В допълнение, Omega-3 подтиска възпалителните процеси, които биха затруднили функцията на репродуктивните органи. Проучвания доказват и че добавките с Omega-3 мастни киселини подобряват качеството на сперматозоидите и значително подобряват ДНК-уврежданията в тях.
Във формулите на хранителни добавки за забременяване Ovee Omega – 3 се съдържа като Algae Oil DHA (Omega-3) – извлечена от нейния първоизточник – микроводорасли, от които на следващ етап киселината се натрупва и в рибата.
Витамини от група B
Допълнителният прием на витамини и добавки за забременяване и в частност витамини от групата B намалява риска от безплодие, причинено от овулаторни нарушения. Това доказва мащабно проучване между над 18 000 жени. Затова и в пренаталната капсула на добавките Ovee се съдържат Витамин В1 (като Thiamine), Витамин В2 (като Riboflavin), Витамин ВЗ (като Niacinamide), Витамин B5 (като D-Calcium Pantothenate), Витамин B6 (като Pyridoxine hydrochloride), Витамин В12 (като Methylcobalamin).
B12
Нуждите на тялото от Витамин B12 по време на бременност са много по-високи, в сравнение с тези на останалите здрави хора. Комбинацията от B12 и фолат държи хомоцистеина под контрол и подпомага превенцията на дефекти на невралната тръба, загуба на бременността, преждевременно раждане, намален растеж на плода, прееклампсия и други сърдечно-съдови усложнения. Набавянето и усвояването на достатъчно B12 чрез храна е трудно. Затова се препоръчват добавки.
B12 няма определен максмален лимит или доказано ниво на токсичност. Затова в пренаталната капсула от витамини и добавки за забременяване Ovee съдържа 1 mg B12 във формата метилкобаламин (Methylcobalamin).
Пребиотици и пробиотици
Клинични проучвания са установили, че намаленото количество на лактобацили във вагината и ендометриума е пряко свързано с риска от проблеми със зачеването и бременността, включително и при здрави жени, които по-рано са заченали и родили по естествен път. Затова и осигуряването на достатъчно пробиотици в женския организъм е една от мисиите на програмата Ovee. В пребиотичната капсула на Ovee се съдържат 200 mg GOFOS (късоверижни фрукто-олигозахариди) и 100 мг екстракт от лайка.
Специфични витамини и добавки за забременяване при поликистозни яйчници
Синдромът на поликистозните яйчници (PCOS) е една от най-честите причини за трудно зачеване. Това състояние е свързано с нарушения както на хормоналния баланс и овулацията, така и на качеството на яйцеклетките. Засяга между 6 и 15 % от жените в детеродна възраст. Върху състоянието може да се влияе и жените със синдрома имат шанс за дете, макар че трябва да преминат през повече трудности.
Алфа-липоева киселина
Алфа-липоевата киселина е добре познат антиоксидант, който тялото може да произвежда по естествен път. Тя се съдържа в митохондриите. Там активно участва в процеса на производство на клетъчна енергия и подсилва действието на останалите антиоксиданти. Различни проучвания доказват, че приемът ѝ с мио-инозитол превъзхожда ефекта от самостоятелния прием на мио-инозитол. По този начин подпомага възстановяването на нормалните хормонални нива, а оттам и овулацията.
L-карнитин
Клинични проучвания доказват, че приемането на L-карнитин от жени с поликистоза подпомага отслабването, регулира нивото на инсулина, възстановява овулацията и стимулира узряването на яйцеклетките
Мелатонин
Мелатонинът е хормон, отговорен за съня, дневните и сезонните цикли на организма. Но той се съдържа в особено големи количества в течността на яйчниковите фоликули. Количеството расте с нарастването на фоликулите, а високите нива на мелатонин се свързват и с повишен брой фоликули. Изследвания при ин витро цикли са установили, че по-високите нива на мелатонин са свързани с по-голям брой извлечени яйцеклетки. За мелатонина се знае още, че е силен антиоксидант.
Изследване от 2018 г. показва, че мелатонинът може успешно да помогне за възстановяването на овулацията и менструалния цикъл при жени с поликистозни яйчници. И макар да не е установено как точно работи мелатонинът в яйчниците, ползата от него е доказана.
N-ацетил цистеин
Това е друг антиоксидант, чието положително действие при жени с поликистозни яйчници е доказано с многобройни проучвания. Той спомага за възстановяване на овулацията, подобряване на качеството на яйцеклетките и намалява честотата на спонтанните аборти. За съжаление е забранен за влагане в хранителни добавки в България.
Мио-инозитол
Мио-инозитолът е вид захарна молекула, която се среща в различни храни като плодове, зеленчуци и ядки. Той изпълнява множество функции в организма и е градивен елемент за сигналните молекули. Лабораторни изследвания при жени, преминаващи през ин витро цикъл, показват, че по-голямо количество мио-инозитол се съдържа в яйцеклетките с по-добро качество. А няколко клинични проучвания недвусмислено сочат, че мио-инозитол помага за развитието на по-качествени яйцеклетки, както и за възстановяване на хормоналния баланс и овулацията.
Мио-инозитол е добавка, препоръчвана конкретно в случаите на поликистозни яйчници или инсулинова резистентност. Макар че е доказано безопасен, няма сериозни доказателства, че помага за зачеването при жени без тези състояния.
За какво да внимаваме при избор на витамини и добавки за забременяване?
На пазара съществуват разнообразни комбинирани витамини и добавки за забременяване, които може да съдържат някои или всички от препоръчаните в тази статия вещества. Дали, обаче, те могат да помогнат за постигането на желания, ефект, зависи от няколко неща:
- Дозата. Много от комбинираните добавки от типа „Всичко в 1“ съдържат голям брой вещества, но някои от тях в минимални дози, с които не може да се постигне терапевтичен ефект. Това най-често се случва при витамини и добавки за забременяване, съставени от една единствена капсула. Чисто физически, да се поберат всички изброени вещества в необходимите дози в една капсула, е невъзможно. Друг червен флаг е цената. Някои от суровините са доста скъпи, като коензим Q10, Омега-3 от микроводорасли, Мио-инозитол и др. Затова ниската цена обикновено е признак за намалено количество.
- Комбиниране на добавките. Не всички изброени вещества работят добре заедно. Част от тях трябва да се приемат на гладно, други след храна, трети с мазно хранене, а четвърти – далеч от първите. В противен случай биха се неутрализирали и ефектът ще бъде намален. Добавките, съставени от една комбинирана капсула, представляват такъв риск. Затова програмата Ovee е съставена от ежедневни сашета с по няколко различни капсули и протокол за прием, който да осигури максимален ефект.
Пренаталната програма от витамини и добавки за забременяване Ovee е разработена в България на базата на световния бестселър „Всичко започва с яйцето“ на американката Ребека Фет. Тя се основава на хиляди клинични проучвания, осъществени в цял свят през последните 40 години. Програмата е разработена съвместно с медицински лица и фармацевти, които да потвърдят механизмите за правилно комбиниране на добавките за осигуряване на максимална ефективност.
Разгледайте всички продукти на https://ovee.bg/