08/11/2024

Яйчников резерв и качество на яйцеклетките: какво трябва да знаете

Намален яйчников резерв и качеството на яйцеклетките: изследване, оценка и как да ги подобрим

Яйчниковият резерв показва броя и качеството на яйцеклетките в яйчниците и играе ключова роля за женската плодовитост. Стойностите му са пряко свързани с възрастта и начина на живот но всяка дама, както и от генетичното ѝ предразположение. Намалените стойности често водят до трудности при забременяването или безплодие. Изследвания показват, че овариалният резерв е тясно свързан не само с количеството, но и с качеството на половите клетки, което от своя страна е определящо за успешната имплантация и износване на здрава бременност.

Какво е яйчников резерв?

Яйчниковият резерв представлява наличността и потенциалната функционалност на овоцитите. Броят на яйцеклетките в женския организъм е фиксиран по рождение и намалява с напредването на годините. Това се дължи както на естественото им отделяне чрез менструацията, така и на влошаване на тяхната годност поради различни фактори - хромозомни аномалии, понижена енергия, медицински процедури и др. Обикновено, намаленият или изчерпан запас се дължи на понижено производство на женски полови клетки или отделяне на клетки, които не са функционално годни за оплождане.

Показатели за количеството яйцеклетки

Антимюлеров хормон (AMH)

Антимюлеровият хормон е един от най-използваните маркери. Той се синтезира директно от развиващите се фоликули. Нивото му в кръвта показва количеството налични фоликули, което индиректно сочи към общия брой оставащи яйцеклетки.

Нормалните нива на AMH варират според възрастта. Концентрацията му е ниска в детска възраст, следва леко увеличение между 7 и 9 г., след това намалява през пубертета и отново се увеличава и достига в своя пик в ранните години на репродуктивната възраст. След това намалява с напредване на репродуктивната възраст. За норма се считат стойности от 1.5 – 4.0 ng/ml. Нива под 1 ng/mL се смятат за признак на намален яйчников резерв.

Този хормон може да се измерва по всяко време на месечния цикъл, което го прави удобен и лесен за наблюдение.

Фоликулостимулиращ хормон

FSH е друг важен показател при оценка на репродуктивното здраве на жената. Той се произвежда от хипофизата и заедно с лутеинизиращия хормон (LH) стимулира растежа и узряването на яйчниковите фоликули и синтеза на естроген.

Нивата варират в рамките на менструалния цикъл и обичайно хормонът се измерва на третия ден. Повишените нива на FSH (над 10 mIU/mL) обикновено са знак за нисък резерв или по-слабо качество на яйцеклетките, особено при жени над 35 години.

Естрадиол

Естрадиолът е биологично най-активният естроген и има пряко влияние върху репродуктивните процеси в жените, менструалния цикъл, развиването на вторичните полови белези и др. Обикновено се изследва заедно с FSH, като неговите нива могат да дадат допълнителна информация за яйчниковата функция.

Друг хормони, изследван при определянето на репродуктивния потенциал, е Инхибин B (Инхибин Б).

Антрален фоликуларен брой (AFC)

Броят на антралните фоликули (AFC) се определя чрез ултразвуково изследване, което преброява видимите фоликулите в яйчниците. По-малък брой (под 5–7 фоликула) може да показва намалена наличност на яйцеклетки и евентуално нисък шанс за забременяване по естествен път.

Кога да се консултираме с репродуктивен специалист?

Ако правите опити за бебе над 6 месеца без успех, е добре да се консултирате със специалист по репродуктивна медицина. Той назначи необходимите изследвания и ще интерпретира техните нива. Ако вече разполагате с резултати от изследвания, направени профилактично или по друг повод, всяка отклонение от нормите е добър повод за консултация с лекар, дори все още да не изпитвате симптоми.

Кога трябва да се направи изследване на яйчников резерв?

Този важен показател за репродуктивното здраве на жената може да се изследва, дори да не планирате бременност в момента. Ето някои от ситуациите, в които неговото изследване е желателно:

  • Жени на възраст над 35 години: С възрастта на жената броят на яйцеклетките започва да намалява, като това обикновено се ускорява след 35-годишна възраст. Ако планирате бременност след тази възраст, изследвайте се редовно.
  • При опити за бременност над 6 месеца без успех: Ако една жена е под 35 години и не е забременяла след опити в рамките на година или е над 35 години и прави неуспешни опити повече от шест месеца, причината може да е в намаляващ яйчников резерв.
  • Семейна история на ранна менопауза: Жените с роднини (например майка или сестра) с ранна менопауза може да имат по-висок риск от преждевременно изчерпан яйчников резерв. В такива случаи е добре да се направи оценка на яйчниковия резерв дори в по-млада възраст.
  • Нередовна менструация: Ако една жена има нередовен или липсващ цикъл, това може да е признак за намален овариален запасили хормонален дисбаланс. Изследването може да помогне да се определи причината.
  • След лечение, което може да засегне яйчниковата функция: Лъче- и химиотерапия, някои хирургични процедури и лечение на ендометриоза.
  • При диагностициране на Синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ): Жените със СПКЯ и хормонални нарушения често имат нередовна овулация, което може да затрудни зачеването. Оценката на яйчниковия резерв може да помогне за по-добро планиране на лечението.

Причини за намален брой яйцеклетки

Възрастта е първият фактор и ако сте над 35 години, не планирате бременност и забележите понижаване на стойностите, вероятно няма за какво да се притеснявате. Естественото изчерпване на репродуктивния потенциал на жените е в ход, но това няма пряко отношение към вашето общо здраве или качество на живота.

Външни фактори като начин на живот, замърсяване и стрес могат да окажат влияние върху вашата фертилност. Най-често те се отразяват върху качеството на яйцеклетките и оттам върху броя на годните за оплождане клетки. Добрата новина е, че качеството до някаква степен може да бъде подобрено чрез корекция на храненето, физическа активност и приемането на добавки за подкрепа на репродуктивното здраве. Продуктите Ovee са разработени точно с такава цел, за да осигурят естествена подкрепа на организма по пътя към мечтаната бременност.

Фамилна обремененост

Както споменахме и в началото, количеството на яйцеклетките в яйчниците е генетично обусловено. Жените, които имат фамилна обремененост за ранна менопауза, са предразположение и към ранното му понижаване.

Медицински състояния

Заболявания като ендометриоза и синдром на поликистозните яйчници могат да допринесат за влошаването на резерва и потенциала на клетките за оплождане. Агресивни лечения като химиотерапия и лъчетерапия могат да имат подобен ефект.

Симптоми

Признаците включват:

  • Нередовен менструален цикъл
  • Ранни признаци на менопауза
  • Затруднения със зачеването

Ако жената забележи някои от тези симптоми, препоръчително е да се обърне към специалист, който да назначи подходящите изследвания. Не забравяйте - дори да нямате сериозни симптоми, профилактичният преглед при акушер-гинеколог няма да ви навреди. Споделете своите притеснения, фамилна обремененост (ако има такава) или предхождащи медицински състояния, за да насочите вниманието на специалистите в правилната посока.

Диагностика (оценка на яйчниковия резерв)

Изследването обикновено включва измерване на AMH и FSH, както и ултразвуков преглед за броене на антралните фоликули. Комбинирането на тези методи дава добра представа за състоянието на яйчниците и възможността за успешно оплождане. В общия случай, към слаб или изчерпан яйчников резерв насочват ниски стойности на АМХ, повишен фоликулостимулиращ хормон и намаляване на броя на антралните фоликули. Разминаванията на стойностите на един или повече от тях, обаче, може да не означават автоматично това. Диагноза може да бъде поставена единствено от репродуктивен специалист след оценка на резултатите от изследванията и всички останали фактори.

Какво представлява лошото качество на яйцеклетките?

То често е свързано с напреднала възраст, генетични аномалии и намалени енергийни ресурси в клетките. С напредването на възрастта яйцеклетките натрупват генетични мутации, които могат да затруднят нормалното деление и успешната имплантация. Фактори като оксидативен стрес и намалено количество на митохондриите могат да са причина за намалено производство на клетъчна енергия. А оттам неспособност на яйцеклетките да изпълняват правилно функциите си. Резултатът обикновено се изразява в репродуктивни затруднения, трудности при износването и др.

Макар че яйчниковият резерв е количествен показател, неговото намаляване често е свързано и с влошено качество и наличие на клетки, негодни за оплождане. И двата показателя естествено намаляват с възрастта. И докато на генетично предопределения брой не може да се влияе, то тяхното качество може да бъде поддържано.

Методи за подобряване на резерва и качеството на яйцеклетките

Здравословен начин на живот

Поддържането на здравословен начин на живот чрез подходяща диета и редовна физическа активност е важно за репродуктивните способности. Храненето, богато на антиоксиданти и омега-3 мастни киселини, подпомага хормоналния баланс и здравето на яйчниковите клетки.

Хранителни добавки

  • Мио-инозитол и D-хиро-инозитол – Изследвания показват, че тези добавки подобряват хормоналния баланс и поддържат здравето на половите клетки, особено при жени със СПКЯ.
  • Коензим Q10 (CoQ10) – CoQ10 спомага за повишаване на производството на клетъчна енергия и оттам подобряване качеството на овоцитите.
  • Омега-3 мастни киселини – Те поддържат хормоналния баланс и могат да подобрят цялостното репродуктивно здраве, като редуцират оксидативния стрес. Омега-3 действат особено благоприятни при жени със синдром на поликистозните яйчници, съпроводен от хормонален дисбаланс.

Пренаталната програма Ovee е разработена специално за жени, опитващи се да подобрят шансовете си за зачеване чрез естествено стимулиране на правилните реакции в организма. Тя включва над 25 вещества с доказано благоприятно влияние върху женската полова система.

Медикаментозна терапия

Възможно е да се приложи хормонална терапия за стимулиране на овулацията и регулиране на хормоналния баланс. Тези терапии обикновено се провеждат под наблюдение на репродуктивен специалист.

Асистирани репродуктивни методи (ART)

Въпреки че има случаи на естествено забременели при нисък овариален резерв, това се среща изключително рядко. Затова методите за асистирана репродукция могат да са ефективно средство за зачеване.

Инвитро процедурата (IVF) е вероятно най-популярният от тях. При нея се прави стимулация на яйчниците да произвеждат възможно най-много на брой антрални фоликули, които да достигнат зрялост. Едновременно с това стимулацията се стреми да предотврати появата на ранна овулация преди извличането на зрелите яйцеклетки. Целта е извличането на качествена яйцеклетка, които след това да бъде оплодена със сперматозоид и наблюдавана при оптимални лабораторни условия за развиване на здрав ембрион.

Факторите за успеха на IVF процедурата могат да са разнообразни. Изследване между 2010 г. и 2015 г. показва връзка между причините за понижен резерв и успеха на процедурата. Резултатите сочат, че жените, при които резервът е малък поради химиотерапия или лъчетерапия, по-трудно отговарят на лечението, в сравнение с пациентките, при които този показател е в резултат на операция на яйчниците.

Във всички случаи, подобряването на общото състояние на овоцитите е положителен фактор за успеха на IVF лечението. Придържането към здравословен начин на живот и приемът на добавки, подкрепящи репродуктивните функции, могат да ускорят процеса. Имайте предвид, че процесът на узряването на фоликулите в яйчника отнема 3-4 месеца. Затова и е препоръчително да пиете пренаталните добавки поне 3 месеца преди опитите за зачеване или асистираната репродукция.

Обобщение - какво трябва да запомним, ако целим зачеване?

Яйчниковият резерв дава информация за репродуктивните способности на жената и потенциала за бебе. Изчерпването му се ускорява значително след 35-годишна възраст, но съществуват и много случаи, в които това става преждевременно. Ранната диагностика на този проблем е от съществена важност за възможностите за забременяване. Един от най-лесните начини за следенето му са профилактичните тестове на антимюлеровия хормон и навременната консултация със специалист при отклонения от нормалните стойности.

Добрата новина е, че при навременна диагностика и подходящо лечение, бременността при скромен яйчников резерв е възможна.

Ако се опитвате да подобрите качеството на яйцеклетките и да поддържате своя яйчников резерв, разгледайте продуктите на Ovee. Програмите на Ovee, създадени с научно доказани съставки като Мио-инозитол и CoQ10, са предназначени да подкрепят редовната овулация и енергийния баланс на яйцеклетките. С персонализирания си подход и удобни сашета за ежедневна употреба, продуктите на Ovee могат да ви помогнат да създадете най-добрите условия за забременяване, независимо дали планирате бебе по естествен път или чрез ин витро процедура.

Назад към блога
Title

Подобни статии

витамини + DHA + антиоксиданти

Виж продукт