Можем ли да предотвратим следродилната депресия, вместо да играем на руска рулетка, надявайки се, че симптомите няма да се стоварят и върху нас и да ни попречат да се радваме на дълго чаканото бебе?
Макар това състояние още да не е напълно обяснено в медицината, съществуват клинични проучвания, които изследват връзките между депресията и някои хранителни вещества и добавки. Оказва се, че една от най-популярните пренатални добавки – фолиевата киселина, е сред веществата, които се намират в пряка връзка с депресивните симптоми около раждането.
Какво общо има фолиевата киселина с депресията?
Ключовото вещество тук е фолатът. Той играе ключова роля и в метаболизма на аминокиселините и в мозъчната функция, като е пряко свързан със синтеза на невротрансмитери като допамин и серотонин – химични вещества в мозъка, които регулират настроението.
Проучвания показват, че именно недостигът на фолат в организма е пряко свързан с депресивните симптоми и колкото по-голям е недостигът, толкова по-изразени са симптомите. Дефицитът на фолат се свързва и с други усложнения – като намалена ефективност на антидепресантите или нужда от по-дълго време за усвояването им.
По време на бременността нуждите от фолат на жената значително се повишават. Според изследванията нивата на фолат в организма на жената започват да намаляват след петия месец на бременността и остават ниски няколко месеца след раждането. Този дефицит може да бъде още по-изразен при жени с кратки интервали между бременностите, което увеличава риска от следродилна депресия.
Други рискови група, застрашени от дефицит на фолат, са жени със захарен диабет, затлъстяване, които пушат или приемат антиепилептични лекарства.
Ролята на фолиевата киселина в метаболизма на хомоцистеина също е важна за разбирането на нейната връзка с депресията. Високите нива на хомоцистеин, често срещани при дефицит на фолат, се свързват с увеличен риск от сърдечно-съдови заболявания, както и с когнитивни нарушения и депресия. Повишеният хомоцистеин може да допринесе за оксидативен стрес в мозъка и да влоши неврологичната функция, което също би могло да обясни по-високия риск от депресивни състояния.
Фолиевата киселина – нож с две остриета
Фолиевата киселина е най-популярната форма за допълнителен прием на фолат в организма. Тя, обаче, може да е нож с две остриета. Причината е, че фолиевата киселина като съединение е синтетичен продукт, който няма биологична активност в организма. Тя трябва да се преобразува в активната форма – L-метилфолат. Проблемът е, че между 10 и 20 % от световното население има генетична мутация C677T на ензима MTHFR (метилентетрахидрофолат редуктаза), която пречи на тялото ефективно да преобразува фолиевата киселина в L-метилфолат. В резултат, приемът на фолиева киселина може не само да не помогне, но и да навреди, заради натрупването на неактивна фолиева киселина в организма. А дефицитът на метилфолат остава.
Изследвания доказват, че тази генетична вариация е по-често срещата при хората с депресии.
Жените, носещи мутацията C677T, се сблъскват с допълнителни предизвикателства. Проучвания показват, че тези жени могат да имат до 70% по-ниски нива на L-метилфолат в мозъка. Тази недостатъчност на активния фолат води до намален синтез на серотонин, допамин и норепинефрин – основни невротрансмитери, които влияят на настроението. Проучване от 2012 г., публикувано в European Journal of Clinical Nutrition, установява, че жените с генотип TT на MTHFR, които са приемали фолиева киселина, имат 45% по-нисък риск от депресия почти две години след раждането.
Други изследвания върху фолиева киселина и следродилна депресия
Едно от значимите проучвания в тази област изследва връзката между използването на добавки с фолиева киселина по време на бременността и риска от депресия в периода след раждането. В това проучване, включващо 6809 бременни жени, учените маркират симптомите на депресия на различни етапи – на 18 и 32 седмици от бременността, както и 8 седмици, 8 месеца и 21 месеца след раждането. Данните за употребата на добавки с фолиева киселина са събрани чрез въпросници.
Резултатите от това проучване показват, че добавките с фолиева киселина не влияят на риска от депресия по време на бременността и до осем месеца след раждането. Въпреки това, фолиевата киселина значително намалява риска от развиване на депресия 21 месеца след раждането.
Други изследвания стигат до извода, че фолатът може да има положителна роля и при лечението на диагностицирани депресивни състояния като добавка на антидепресантите.
Как да приемаме фолат ефективно
Ако не сте сигурни дали имате въпросната генетична мутация, най-ефективният начин да набавяте фолат на организма е чрез директен прием на метилфолат. При прием на метилираната форма на фолиева киселина, организмът се нуждае от много по-малко количество и тя се усвоява по-бързо. Именно по тази причина всички хранителни добавки Ovee съдържат метилфолат, вместо стандартна фолиева киселина.
Макар че фолатът киселина не е универсално решение за следродилната депресия, неговата роля в неврохимичните процеси на мозъка не трябва да се пренебрегва. Навременната консултация с лекар и подходящият прием на добавки може да помогнат на жените да намалят риска от развиване на заболяването.