29/10/2024

Обърната матка и забременяване: Причина за безплодие ли е?

Какво трябва да знаете за забременяване при обърната матка

Обърната матка – звучи страшно и като нещо, което ще обърне с главата надолу надеждите ви за бременност. Но има ли всъщност повод за притеснение? 

Според лекарите – не! Обърната матка сама по себе си не е предпоставка нито за по-трудно забременяване, нито за проблеми с износването. Риск може да има при наличие на състояния, при които обърнатата матка е по-скоро последица от друг проблем. В тази статия ще ви разкажем всичко, което трябва да знаете за забременяването при обърната матка.

Какво представлява обърнатата матка и какви са симптомите

На първо място, обърнатата матка не е заболяване, нито причина за безплодие! Макар че може да бъде и последица от някои заболявания, това състояние по-често е вродено. Обичайно тялото на матката е наклонено леко напред към коремната стена, към пъпа, под ъгъл с маточна шийка. Една от всеки пет жени, обаче, се ражда с матка, наклонена в противоположната посока и ъгълът между тялото и шийката на матката е отворен към гръбнака. Именно това състояние се определя като обърната матка и е по-скоро вариант на човешката анатомия, а не проблемна аномалия.

Процентът на жените с обърната матка в световен мащаб е около 20 – 25 %. В много случаи те не подозират за различната си анатомия, докато не бъде забелязана по време на рутинен лекарски преглед или ултразвуково изследване. В някои случаи необичайната позиция на матката може да предизвика симптоми като по-обилна и болезнена менструация, болка по време на полов акт, чести уринарни инфекции, болка в долната част на корема. Често именно симптомите водят до откриването на различната позиция на матката.

Ретровертната матка рядко изисква специално лечение, но то може да е необходимо при тежки симптоми или съпътстващи заболявания. Една от възможностите е поставянето на песар на Ходж, който поддържа матката в правилното ? положение. Поставя се във влагалището и временно коригира позицията. При по-тежки случаи се препоръчва хирургичната намеса. За облекчаване на симптомите положително влияние могат да окажат и упражненията на Кегел, които спомагат за укрепване на поддържащия апарат и дъното на матката.

Влияние на обърнатата матка върху забременяването

Влияе ли обърнатата матка върху шансовете за бременност? Това е въпросът който вълнува и плаши много жени. Добрата новина е, че това е често срещан мит тези маточни особености нямат пряко отношение към шансовете на жената за зачеване или безплодието.

Защо това е така?

Успехът на зачеването зависи от много фактори. Сред най-важните са качеството на яйцеклетките и сперматозоидите. Също толкова голямо значение има успешното преминаване на сперматозоидите през влагалището, шийката, маточната кухина, маточните тръби (фалопиевите тръби) и достигането им до яйцеклетката. В този процес може да има разнообразни препятствия, но различната маточна позиция не е едно от тях.

Фактори, влияещи на позицията на матката – какво причинява обърната матка?

Причините за обръщането на матката могат да бъдат вродени и придобити. Както вече споменахме, най-често обърнатата матка е вродено състояние и не предизвиква проблеми. Възможно е, обаче, различни заболявания в коремната кухина да доведат до вторично обръщане на матката. Именно тези случаи по-често се асоциират с трудности при зачеването, които произтичат от основното заболяване.

Ендометриоза е една от причините за вторично обръщане на матката. Това е заболяване, при което тъкан, подобна на тази, която изгражда маточната лигавица – ендометриума, се разпространява на различни локации извън матката. Под влияние на женския хормонален цикъл, тези ендометриозни огнища нарастват и кървят всеки месец. Наличието им извън маточната кухина може да доведе до различни сраствания и изместване на матката от нормалната ? позиция. Ендометриозата е сериозно заболяване, което може да бъде причина за безплодие, тъй като влияе на яйчниковия резерв, хормоналния баланс, качеството на яйцеклетките и цялостното състояние на репродуктивната система. Ако страдате от ендометриоза, консултацията с лекар е задължителна и понякога може да изисква хирургична намеса. Диагнозата не означава автоматично безплодие, но може да доведе до сериозни затруднения, включително увеличаване на риска от спонтанен аборт.

Сраствания между тъканите и органите. Те могат да са резултат от хирургично лечение или други заболявания и отново да изместят матката назад. По същия начин, растежът на миома, фиброиди и други формации може да предизвика изместване и деформация на матката.

Раждане: естественото раждане може да доведе до отслабване на мускулите на таза, разхлабване на връзките и изместване на матката.

Менопауза: заради намаляването на нивата на естроген, жените в менопауза също страдат от отслабване на тазови мускули и връзки, което отново може да причини деформация на матката.

Как се поставя диагнозата обърната матка

Ретрофлексията на матката може да бъде установена лесно чрез тазов преглед при гинеколог, ултразвук или рутинна цитонамазка. Тези методи са безболезнени и позволяват на гинеколога да определи позицията на матката и да установи дали тя е съпътствана от други анатомични или здравословни проблеми, които биха могли да повлияят на фертилността.

Често жените с обърната матка не знаят за състоянието, докато то не бъде диагностицирано случайно или пък не забременеят по естествен начин.

Забременяване с обърната матка - как да подобрим шансовете на жената да зачене?

В общия случай, забременяването с обърната по рождение матка не е по-трудно или свързано с повишен риск от забременяването при жени с нормално разположена матка. При липса на съпътстващи заболявания, дамите трябва да се придържат към общоприетите правила:

Следене на овулацията и интензивни опити за забременяване 5 дни преди очакваната овулация и 1 ден след нея. Овулацията може да се следи със специализирани тестове за овулация, мерене на базална температура и др. методи.

Сексуални пози с дълбоко проникване и близък контакт с маточната шийка като „мисионерската“, които увеличават шансовете за достигане на сперматозоидите до готовата яйцеклетка. Имайте предвид, обаче, че обърнатата матка може да е причина за дискомфорт в някои пози при полов акт. Не пропускайте да споделите това с партньора си, за да откриете най-подходящата и приятната заедно.

Поддържане на здравословен начин на живот и прием на всички важни за организма вещества като фолиева киселина, пренатални витамини, коензим Q10 и други добавки, подпомагащи зачеването. Оптимален пакет от тези добавки се съдържа в пренаталната програма Ovee.

Акупунктура. Техниките на древната китайска медицина могат да спомогнат за намаляване на стреса и създаване на комфортна и спокойна среда по пътя към мечтаното бебе

    Бременност и раждане с обърната матка

    Бременност при обърната матка не се смята за рискова за ембриона или майката, ако не е асоциирана с други заболявания или рискови състояния. Мит е, че тя може да стане причина за аборт или други усложнения. В много редки случаи заради необичайната си позиция матката оказва натиск върху пикочния мехур. Това може да доведе до инконтиненция на урина или обратното - задържане и трудно отделяне на урината. Подобни симптоми е задължително да бъдат споделени с лекар и да бъде направен обстоен гинекологичен преглед, за да се коригират.

    Обичайно, до края на първия триместър от бременността (12 - 13 г.с), поради нарастването на плода, матката се изправя и "намества" в стандартна позиция за износването на плода. След раждането е вероятно тя отново да се върне на предишното си място, което не би следвало да създава проблеми.

    Други причини за безплодие

    Ако притежавате обърната матка и се сблъсквате с проблеми със зачеването, то причината по всяка вероятност е друго състояние или заболяване. В случай на изразени симптоми, консултацията с репродуктивен специалист е задължителна. А лекарят ще ви посъветва кой е най-правилният път към преодоляването на трудностите.

    Ако всички рискови фактори вече са изключени, то вероятно няма за какво да се притеснявате и мечтаните две чертички са по-близо до вас, отколкото си представяте! Продължавайте да се храните здравословно, да спортувате редовно, да слушате хубава музика и да приемате редовно пренаталните си витамини и добавки, докато чудото се случи.

    Назад към блога
    Title

    Подобни статии

    витамини + DHA + антиоксиданти

    Виж продукт