15/09/2024

Добавките, които ни помагат при поликистозни яйчници

Синдромът на поликистозните яйчници (PCOS) е една от най-честите причини за трудно зачеване. Това състояние е свързано с нарушения както на хормоналния баланс и овулацията, така и на качеството на яйцеклетките. Засяга между 6 и 15 % от жените в детеродна възраст. Добрата новина е, че върху състоянието може да се влияе и жените с PCOS имат шанс за дете, макар че трябва да преминат през повече трудности. 

В тази статия споделяме няколко добавки, които подобряват шансовете за зачеване при синдром на поликистозните яйчници.

Мио-инозитол

Мио-инозитолът е вид захарна молекула, която се среща в различни храни като плодове, зеленчуци и ядки. Понякога е причисляван към витамините от група B, но не се смята за есенциален витамин, тъй като тялото може да си го произвежда от глюкозата. Той изпълнява множество функции в организма и е градивен елемент за сигналните молекули. Лабораторни изследвания при жени, премиаващи през ин витро цикъл, показват, че по-голямо количество мио-инозитол се съдържа в яйцеклетките с по-добро качества. А няколко клинични проучвания недвусмислено сочат, че мио-инозитол помага за развитието на по-качествени яйцеклетки, както и за възстановяване на хормоналния баланс и овулацията.

Мио-инозитол е добавка, препоръчвана конкретно в случаите на поликистозни яйчници или инсулинова резистентност. Макар че е доказано безопасен, няма сериозни доказателства, че помага за зачеването при жени без тези състояния. 

Антиоксиданти

Антиоксидантите играят жизненоважна роля за качеството на яйцеклетките, като ги предпазват от състояние, наречено „оксидативен стрес“. По природа яйчниковите фоликули съдържат широк набор от антиоксиданти и витамини, но при жени с необяснимо безплодие, PCOS или обусловено от възрастта безплодие количеството им е значително намалено. Затова и допълнителният прием на антиоксиданти е препоръчителен по пътя към зачеването. 

При жени с поликистозни яйчници нуждата от антиоксиданти е още по-изразена. Състоянието често включва инсулинова резистентност и висока кръвна захар, което пък означава повече реактивни кислородни молекули и повече оксидативен стрес. В комбинация с намалена антиоксидантна активност при PCOS, влошеното качество на яйцеклетките е обяснимо. 

За щастие, добавянето на антиоксиданти от външни източници може да коригира донякъде тези аномалии и да повиши качеството на яйцеклетките и шансовете за зачеване. Антиоксидантите с най-голямо значение за този процес са:

Мелатонин

Освен като хормон, отговорен за съня, дневните и сезонните цикли на организма, мелатонинът се съдържа в особено големи количества в течността на яйчниковите фоликули. Освен това, количеството расте с нарастването на фоликулите, а високите нива на мелатонин се свързват и с повишен брой фоликули. Изследвания при ин витро цикли са установили, че по-високите нива на мелатонин са свързани с по-голям брой извлечени яйцеклетки. За мелатонина се знае още, че е силен антиоксидант и атакува директно свободните радикали. 

Изследване от 2018 г. показва, че мелатонинът може успешно да помогне за възстановяването на овулацията и менструалния цикъл при жени с PCOS. И макар да не е установено какво точно предизвиква мелатонинът в яйчниците, за да се постигнат тези резултати, ползата от него е доказана. 

N-ацетил цистеин

Това е друг антиоксидант, чието положително действие при жени с PCOS е доказано с многобройни клинични проучвания. Резултатите показват, че той спомага за възстановяване на овулацията, подобряване на качеството на яйцеклетките и намалява честотата на спонтанните аборти. За съжаление е забранен за влагане в хранителни добавки в България.

Алфа-липоева киселина

Алфа-липоевата киселина е добре познат антиоксидант, произвеждащ се по естествен път в тялото. Тя се съдържа в митохондриите, където активно участва в процеса на производство на клетъчна енергия и подсилва действието на останалите антиоксиданти. Различни проучвания доказват, че приемът ѝ с мио-инозитол превъзхожда ефекта от самостоятелния прием на мио-инозитол и подпомага възстановяването на нормалните хормонални нива, а оттам и овулацията. 

L-карнитин

Клинични проучвания доказват, че приемането на L-карнитин от жени с PCOS подпомага отслабването, регулира нивото на инсулина, възстановява овулацията и стимулира узряването на яйцеклетките. 

Коензим Q10 (убиквинон или убиквинол) 

Коензим Q10 (CoQ10) е изключително ценен за човешкото тяло, тъй като играе основна роля в осигуряването на енергия за клетките, а оттам и за всички жизнени функции в организма. Той е важна част от електронно-транспортната верига, която създава напрежение в митохондриите, които пък превръщат тази енергия в аденозин трифосфат (АТФ) – основното „гориво“ за всички клетки в организма. Съвсем обяснимо е, че недостигът на енергия може да провокира влошаване на качеството на всички клетки и забавяне на биологичните процеси на целия организъм. 

Полезността на CoQ10 при жени с репродуктивни затруднения е едно от откритията на 21 век и днес той се препоръчва като пренатална добавка при почти всички, планиращи бременност. От приема на CoQ10 може да извлече ползи всеки, но той е особено препоръчителен при жени над 30 години или такива с данни за намален яйчников резерв или влошено качество на яйцеклетките. Научете повече за Коензим Q10 от статията за него. 

Пренатални мултивитамини и фолиева киселина

Приемането на комбинирани пренатални добавки и фолиева киселина със сигурност е добра идея, ако се опитвате да заченете. Макар че те сами по себе си няма да са достатъчни, за да се справят с проблема с поликистозните яйчници, те осигуряват необходимата ежедневна подкрепа за биологичните процеси по дългия и труден път към зачеването. 

Интензивната формула на пренаталните добавки Ovee е специално разработена за жени с поликистозни яйчници, жени над 35 години или дами, преминаващи през ин витро процедура. Тя съдържа всички изброени препоръчителни добавки в оптимални количества и форми, за максимален ефект.

Back to blog
Title

Подобни статии

витамини + DHA + антиоксиданти

Интензивна формула

Виж продукт