07/11/2024

Синдром на поликистозните яйчници: причини, лечение и симптоми

Поликистоза на яйчниците и възможности за забременяване - симптоми, причини и лечение

Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ) е ендокринно разстройство, което обхваща между 8% и 13% от жените в репродуктивна възраст на глобално ниво, по данни на Световната здравна организация. СПКЯ е водеща причина за инфертилитет, усложнения при забременяване и дългосрочни здравословни проблеми като диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и високо кръвно налягане. Тази статия обхваща симптомите, причините и възможностите за забременяване при жени със СПКЯ, предлагайки съвети и насоки за справяне с това състояние.

Какво представлява Синдром на поликистозните яйчници?

Синдром на поликистоза на яйчниците е хормонално състояние, при което жени в репродуктивна възраст развиват множество малки кисти в яйчниците. Те са предизвикани от хормонални дисбаланси, които пречат на нормалната овулация и менструалния цикъл. За разлика от обикновените яйчникови кисти, тези при Синдром на поликистозните яйчници са следствие на дълбоки хормонални и метаболитни нарушения, които засягат цялостното здраве на жената и фертилитета. Докато обикновените кисти на яйчниците могат да бъдат самостоятелни и често асимптоматични, СПКЯ обикновено изисква терапия, за да бъде контролиран.

Поликистоза на яйчниците симптоми

Синдром на поликистозни яйчници се проявява чрез редица симптоми като акне, нарушена менструация, нежелано окосмяване и др. Те могат да варират при всеки отделен случай, но най-честите включват:

Нерегулярен менструален цикъл. Около 70% от жените със СПКЯ страдат от олигоменорея (по-редки менструации) или аменорея (пълна липса на менструация). Това се дължи на нередовната овулация или дори липса на овулация, което създава бариери пред забременяването.

Хиперандрогенизъм - повишени нива на андрогени. Високите нива на мъжки полови хормони водят до прекомерно окосмяване (хирзутизъм), акне и дори косопад, като тези симптоми създават значителен стрес за жените. Андрогените оказват влияние още върху настроението, тонуса, либидото и др. и могат да причинят сериозен дискомфорт, когато са извън нормите си.

Инсулинова резистентност. При около 50% от жените с поликистозни яйчници се наблюдава инсулинова резистентност, хиперинсулинемия, която може да доведе до повишаване на телесното тегло, диабет тип 2 и други метаболитни нарушения.

Диагностика и лечение на синдрома на поликистозните яйчници

Диагнозата Поликистозен овариален синдром се поставя чрез Ротердамския критерий, който изисква наличие на поне два от следните симптоми: хиперандрогенизъм, олигоменорея или ановулация, и ултразвуково наличие на поликистозни яйчници. Кръвни тестове за измерване на нивата на инсулин, тестостерон, дехидроепиандростерон и други хормони също помагат за точната диагноза.

Изначалните причини за поликистоза на яйчниците все още не са известни. Образуването на самите кисти е в резултат от хормоналния дисбаланс. Навременното диагностициране е изключително важно, за да се избегнат сериозни усложнения в бъдеще. Макар че към момента няма трайно лечение на поликистоза на яйчниците, съществуват множество механизми за овладяването на проблема.

СПКЯ и предизвикателства при забременяване

Поликистозата на яйчниците е свързана с безплодие поради нередовната или липсваща овулация. Основните механизми, които влияят върху фертилитета, включват:

  • Инсулинова резистентност и наднормено тегло: Повишените нива на инсулин водят до повишена продукция на андрогени, които могат да блокират овулацията. Жените със СПКЯ, особено тези с наднормено тегло, имат повишен риск от спонтанни аборти.
  • Хормонален дисбаланс: Повишените мъжки хормони и липсата на достатъчно женски хормони създават неблагоприятна среда за зачеване.
  • Нарушена овулация: Много жени със СПКЯ страдат от олиго- или ановулация, което означава, че нямат редовна овулация или тя липсва напълно. Това очаквано води до трудности при забременяване и инфертилитет.

Подходи и методи за терапия (поликистоза на яйчниците лечение)

Макар че СПКЯ е една от водещите причини за безплодие при жени в детеродна възраст, овладяването на синдрома не е невъзможно. Съществуват няколко разработени метода за корекция и лечение на поликистозата, които включват корекция на начина на живот, консервативно лечение и хирургически манипулации. Целта при всички тях е подобряване на хормоналния баланс, стимулиране на овулацията и създаване на условия за качествени яйцеклетки.

Корекция на начина на живот

На първо място в борбата с безплодието, причинено от поликистозни яйчници, е придържането към максимално здравословен начин на живот. Той се основава на две ключови неща:

  • Здравословна диета: Диета с нисък гликемичен индекс помага да се избегнат резките колебания в нивата на кръвната захар и инсулина, което води до подобрение на симптомите. Загуба на тегло от 5% до 10% може значително да подобри редовността на овулацията, особено при пациентки със затлъстяване.
  • Физическа активност: Редовната физическа активност, като например ходене пеша или леки кардио упражнения, може да подобри инсулиновата чувствителност и да помогне за намаляване на теглото.

Медикаментозно лечение

Най-честият метод за лечение на симптомите на поликистозни яйчници и нормализиране на хормоналния баланс е консервативно лечение. Често това са оралните контрацептиви, или противозачатъчни таблетки. Обичайно те включват прогестини - вещества, които наподобяват действието на женския полов хормон прогестерон. Пероралните контрацептиви намаляват симптомите на Синдрома на поликистозните яйчници и нормализират менструалния цикъл. Те намаляват производството на андрогените и регулират хормоналния баланс. Те, обаче, са неприложими, ако се цели забременяване.

На жените, правещи опити за забременяване, репродуктивните специалисти предписват хранителни добавки или лекарства с точно обратното действие – предизвикващи овулация. Пример за такъв тип лечение на поликистозни яйчници са терапиите с Кломифен цитрат и гонадотропини.

Кломифен цитрат: Кломид е първа линия на лечение за стимулиране на овулацията. Според проучвания, 60% до 80% от жените с СПКЯ реагират на кломифен, като около 30-40% от тях забременяват.

Летрозол: Алтернативен медикамент на кломифен, особено ефективен при жени, които не се повлияват от първия медикамент. Проучвания показват, че летрозол води до успех при около 44% от жените със СПКЯ.

 

Метформин: Метформин се използва основно при инсулиновата резистентност, но може да бъде полезен и за възстановяване на овулацията, особено в комбинация с кломифен.

Нутритерапия

Инозитоли: Мио-инозитол и D-хиро-инозитол са доказани добавки, които подпомагат инсулиновата чувствителност и хормоналния баланс при СПКЯ, като помагат за възстановяване на овулацията. Изследвания показват, че инозитолът значително подобрява фертилитета и метаболитния статус при жените със СПКЯ. 

Омега-3 мастни киселини: Тези мастни киселини имат противовъзпалителни свойства и могат да намалят симптомите на СПКЯ, като в същото време подобряват чувствителността към инсулин.

Хирургично лечение на СПКЯ при трудности със зачеването

Хирургичните методи на лечение са избор, едва когато консервативното лечение не дава резултат. Те се препоръчват само в по-тежки случаи и въпреки че биха могли да дадат резултат, са свързани и с немалко рискове. Ето двата хирургични метода за лечение на поликистозни яйчници:

Клиновидна резекция. Това е по-старият и традиционен метод, който в последните години все повече се избягва. Представлява изрязване на увредените тъкани от яйчника, включително част от самия яйчник. След манипулацията се очаква подобряване на функция на яйчниците. Този метод се прилага рядко, тъй като е по-инвазивен и се препоръчва едва след като останалите по-щадящи методи са изчерпани.

Лапароскопска фенестрация на яйчниците е по-щадящият метод. При него, посредством лапароскопия, с фина игла се правят няколко пробождания на яйчниците. Целта на този метод е намаляване броя на фоликулите, синтезиращи тестостерон и възстановяване на нормалната среда в яйчниците. По-модерната разновидност на тази манипулация е чрез трансвагинална лапароскопия. При нея с помощта на биполярна игла във водно солеви разтвор се правят няколко отвора в яйчника с цел възстановяване на функцията му. Този метод намалява риска от сраствания вследствие на манипулацията и все повече се налага като избор.

Инвитро оплождане (IVF)

IVF може да бъде успешен метод за забременяване при жени със СПКЯ, особено при тези с тежка форма на синдрома. Като цяло, успехът при жените с поликистозната болест на яйчниците е същият като при дамите без този синдром. Основните рискове тук са свързани с хиперстимулация.

Яйчниковата стимулация при поликистоза изисква специално внимание и правилна стратегия. Често пациентките са жени с наднормено тегло и висок индекс на телесната маса, поради което често не реагират на ниски дози гонадотропини. Увеличаването на дозата, обаче, от своя страна води до лавинообразното отключване на голям брой фоликули в яйчниците и развитие на яйчников хиперстимулационен синдром. За да се намалят рисковете, при наличие на СПКЯ могат да бъдат използвани различни от стандартния дълъг протокол за стимулация. Точният протокол за успешното лечение трябва да бъде определен от лекуващия лекар след внимателна преценка на всички фактори на пациентката - възраст, тегло, хормонални показатели и др.

Успехът на ин витро процедурата зависи в голяма степен и от цялостното здравословно състояние на организма. Затова придържането към здравословен начин на живот и прилагането на нутритерапия може да даде положителен ефект при проблемно забременяване.

Бременност и поликистоза

При някои жени със СПКЯ настъпването на бременност също трябва да се следи с повишено внимание. Рискът от гестационен диабет при тях е 3 пъти по-висок, отколкото при жени без синдрома, заради съществуващата инсулинова резистентност (15 % срещу 5 %).

Рискът от високо кръвно също е повишен, заради високите нива на мъжки полов хормон. 

Защо? Експертите предполагат, че високото кръвно налягане при бременни жени със СПКЯ се дължи на по-високи нива на мъжките полови хормони. Освен това по-високият ИТМ преди бременността е свързан с по-висок риск от развитие на гестационна хипертония. Много жени с гестационна хипертония също могат да развият прееклампсия.

В случай че СПКЯ е причина за влошено качество на яйцеклетките, то може да се наблюдава и повишен риск от спонтанен аборт. Това, обаче, не е правило и има много жени без никакви усложнения вследствие на поликистозата.

Как да увеличим шансовете за забременяване

Синдромът на поликистозните яйчници е сериозно състояние, но не и окончателна пречка за зачеване. При правилна диагностика, адекватно лечение и промени в начина на живот, много жени успяват да забременеят и да имат здрави деца. Една част от пациентките успяват да забременеят по естествен начин след провеждането на медикаментозно лечение, а друга част получават добри новини след инвитро процедура. Няма универсално лечение, но съществуват доказани в практиката методи в услуга на жените в детеродна възраст, които да помогнат за реализиране на тяхното желание за забременяване.

Във всички случаи, важно е жените със СПКЯ да поддържат постоянен контакт със специалисти, които могат да предложат най-подходящия индивидуален план за лечение. За тези, които търсят естествени методи за подпомагане на фертилитета, програмата на Ovee може да бъде отличен избор. Тя включва специално формулирани хранителни добавки с със съставки, доказано подобряващи хормоналния баланс и качеството на яйцеклетките.

Ако се стремите към забременяване и искате да подкрепите своя организъм по естествен начин, разгледайте специализираните продукти на Ovee. Програмата Ovee предлага добавки, разработени с научно доказани съставки, като Мио-инозитол и CoQ10, които могат да спомогнат за подобряване на овулацията и качеството на яйцеклетките. Изберете подходящата за вас формула - Основна, Разширена или Интензивна - и започнете своя път към мечтаното бебе още днес!

Back to blog
Title

Подобни статии

витамини + DHA + антиоксиданти

Виж продукт