15/09/2024

Витамин B9: Фолиева киселина

Първото нещо, което една жена си купува от аптеката, след като изненадващо разбере, че е бременна, е фолиева киселина. В идеалния случай, приемът ѝ започва още месеци преди забременяването. Причината – фолиевата киселина доказано спасява и променя животи. Затова и първата статия в блога на Ovee е посветена на нея.

Какво е фолиева киселина?

Фолатът, познат още като витамин B9, участва в стотици биологични процеси в цялото тяло през целия път от яйцеклетката до раждането на здраво бебе. Действието му е ключово при периоди на бързо делене и растеж на клетките, поддръжката на новите клетки, образуването на ДНК и РНК. Многобройни клинични проучвания стигат до извода, че дефицитът на витамини, сред които и фолат, може да доведе до нарушения в овулацията. В същото време, изследвания на нивата на фолат във фоликулите доказват пряка връзка между нивата на фолат и качеството на яйцеклетките. Не на последно място, приемът на фолат преди и в началото на бременността доказано намалява риска от спина бифида и заболявания на нервната тръба. Затова и фолатът е една от най-ключовите добавки при подготовката за зачеване.

Действието на фолата е ключово при периоди на бързо делене и растеж на клетките, поддръжката на новите клетки, образуването на ДНК и РНК. Многобройни клинични проучвания стигат до извода, че дефицитът на витамини, сред които и фолат, може да доведе до нарушения в овулацията. 

40 години по-рано

Спина Бифида е един от най-разпространените дефекти на невралната тръба при новородените и в наши дни засяга между 0,5 и 10 на 1000 живородени бебета. До 

началото на 90-те години на XX в., обаче, ситуацията е доста по-различна.

 

Десетилетия наред лекарите не откриват механизъм как да предотвратят дефекти на невралната тръба на плода и се сблъскват с неизброими случаи на мъртвородени бебета или такива с тежки неврологични увреждания, обречени на твърде кратък живот. Светлината се появява през 80-те години. През 1981 г. г. е публикувано малко проучване, което стига до извода, че приемът на фолиева киселина може да предотврати дефекти на невралната тръба. То, обаче, е поставено под съмнение, тъй като резултатите не са изцяло рандомизирани. 

Няколко години по-късно е даден старт на мащабно двойносляпо рандомизирано проучване за ролята на фолиевата киселина и други витамини в превенцията на дефекти на невралната тръба у плода. То се провежда с 1817 жени, наблюдавани в 33 изследователски центъра в 7 страни между 1983 г. и 1991 г. Всички участнички са с висок риск от бременност с дефекти на невралната тръба поради предишна бременност с подобно нарушение. Проследяват се наличните или неналичните дефекти на невралната тръба при плода или вече родените деца към финалната дата на проучването.

Резултатите показват 1195 завършили бременности, от които при 27 се наблюдават дефекти на невралната тръба. От тях 21 са в групите жени, неприемали фолиева киселина, и 6 са от приемалите фолиева киселина. Това означава 72 % предпазващ ефект. Няма установени вредни ефекти от приема на фолиева киселина. 

Резултатите от проучването са толкова категорични, че то е прекратено по-рано, за да може незабавно да стартира употребата на препарата, който спасява и променя животи. 

Днес фолиевата киселина се смята за едно от най-значимите медицински открития на миналия век. 

 

 

Какви форми има фолиевата киселина?

Така популярната и лесно достъпна фолиева киселина е синтетичен продукт, създаден през 40-те години на XX век. Самата тя няма биологична активност и е необходимо да бъде превърната в активната форма 5-MTHF, или метилфолат. Именно това е формата, която се открива в кръвта и в кръвните клетки от пъпната връв на бебето. 

В човешкото тяло това превръщане се случва посредством редица ензимни реакции. Благодарение на огромното многообразие от геноми и генетични вариации у хората, обаче, необходимите ензими невинаги работят успешно в тази посока. Един от проблемните ензими е MTHFR. Оказва се, че около 40 % от световното население има мутация на гена, който управлява този ензим, която силно намалява способността му да превръща различните фолати в метилфолат. Резултатът е отделянe на големи количества неактивна фолиева киселина и дефицит на така необходимия фолат в организма. През 2016 г учени от университета в Оксфорд установяват в свое изследване, че жените с тази мутация на гена по-рядко успяват да забременеят ин витро и са по-застрашени от ембриони с хромозомни аномалии.

В същото време, изследванията доказват, че директният прием на активен метилфолат успешно попълва нуждите на организма, независимо от генетичните мутации. 

Tова е и причината метилираната фолиева киселина, или метилфолат, да е формата, избрана за хранителните добавки Ovee. 

 Как да си набавим фолиева киселина?

Фолат не се синтезира по естествен път в човешкия организъм и има два начина за набавянето му – с храната или с приемането на допълнителни добавки. Приемът с храната е най-естествен, но несигурен вариант. Причината е, че дори при прием на богати на фолат храни като зеленолистни, брюкселско зеле, плодове, бирена мая и черен дроб, набавянето на необходимото дневно количество е много трудно. Проблемът идва от качеството на фолата в храните. Често фолатите в храните са нестабилни и могат лесно да бъдат окислени при термична обработка, дневна светлина или досег с метал. Така че готвенето сериозно намалява биологичната им активност. 

В същото време, набавянето му чрез обогатени храни или отделни добавки се оказва много ефективно. Затова и приемът на добавки с фолат и фолиева киселина се е превърнал в стандарт при подготовката за бременност. 

Back to blog
Title

Подобни статии

витамини + DHA + антиоксиданти

Разширена формула

Виж продукт